Wydarzenia
"Jeśli ktoś przed Tobą niesie krzyż, to po to, byś był Szymonem z Cyreny, czy świętą Weroniką, a nie żołnierzem z pretorii." Ks. Wiesław Białczak (21.02.2020r. – pogrzeb ojca biskupa J Stepnowskiego – Alfreda Stepnowskiego)
Zastanówmy się kim my jesteśmy w takiej sytuacji, gdy ktoś przed nami niesie krzyż. Jeśli dla kogoś krzyżem jest nędza duchowa, brak relacji z Bogiem, to czy my mu tego Boga niesiemy, pokazujemy, niesiemy Bożą miłość poprzez naszą miłość do tego człowieka, czy odsuwamy się od niego i mówimy „bezbożnik”? Czy jeśli dla kogoś krzyżem jest choroba, idziemy do niego, pomagamy, ofiarowujemy swój czas? Może jednak inaczej – nie znajdujemy czasu, cieszymy się, że to nas nie dotknęło, albo co gorsza mówimy „zasłużył na to”?
Może jeszcze jedno pytanie. Gdy dla bliźniego krzyżem jest brak pieniędzy to dzielimy się z nim, tym co Bóg nam dał, czy może mówimy, że „jest niezaradny”, „ja pracuję to mam”, „to jest moje i nie będę nikomu dawał” i co najwyżej rzucamy jakiś ochłap, jakieś 5 zł do puszki dla biednych, czy na tacę by zaspokoić swoje sumienie?
Czy chcemy pomóc Chrystusowi nieść krzyż pomagając bliźnim i wspólnie dojść na golgotę, by potem razem zmartwychwstać, czy jesteśmy tylko biernymi gapiami przy drodze na której inni niosą krzyże, albo żołnierzami, którzy zamiast pomagać jeszcze ten krzyż wkładają.
Ewa i Dominik Białobrzescy
 • Składamy serdeczne podziękowania:
 • Wszystkim kręgom oraz osobom indywidualnym, które złożyły do nas ofiarę na nową monstrancję.
 • Z radością informujemy, w dniu 23 lutego 2020 r. o godzinie 10:00 w Kościele NNMP (Fara) w Ostrołęce odbyła się podniosła uroczystość poświęcenia i zamontowania nowej monstrancji do kaplicy Wieczystej Adoracji. Mszy św. przewodniczył biskup Janusz Stepnowski, który poświęcił nową Monstrancję i wystawił w niej Najświętszy Sakrament Tą piękną i niepowtarzalną monstrancję (wykonana na zamówienie i nie ma takiej drugiej) wykonał artysta Mariusz Drapikowski z Gdańska. Jest to ceniony i uznany twórca dzieł sztuki sakralnej. Stworzył między innymi bursztynowy ołtarz w kościele św. Brygidy w Gdańsku, korny i szaty Maryi na Jasnej Górze, czy ołtarze wieczystej Adoracji w Niepokalanowie i Betlejem. Ta przepiękna monstrancja (1,2 metra wysokości, 60 cm. Średnicy) jest wykonana w kształcie krzyża wyrastającego z ziemi. Na przecięciu się belek krzyża jest miejsce na Najświętszy Sakrament, który jest osadzony w kryształowej tarczy. Od Najświętszego Sakramentu rozchodzi się światło po krańce tarczy, gdyż Jezus jest światłem. Z pnia krzyża wyrastają złote i białe gałązki, które symbolizują życie. Krzyż wbrew pozorom nie niesie śmierci, ale życie i te gałązki (drzewa oliwnego i krzewu gorejącego) to życie symbolizują. Gałązki krzewu gorejącego symbolizują także Boga („Jestem Który Jestem”), który jest odwieczny i nieprzemijający. Listki gałązek są wykonane z bursztynu i czerwonego koralowca, co symbolizuje krew i wodę, która wypłynęła z boku Chrystusa i stała się dla nas źródłem życia.
  Kaplica została włączona jak jedno z wielu miejsc modlitw o pokój na świecie tzw. gwiazda na płaszczu Maryi okrywającym cały świat.
 • Kochani w poprzednim informatorze zamieściliśmy wykaz rekolekcji organizowanych przez naszą diecezję w najbliższe wakacje. Prosimy o szybkie zapisywanie się, by nie zabrakło miejsc.
  Prosimy też o otwartość na posługi. Na ORAR I stopnia, który będzie w Hodyszewie 26.06 - 30.06.2020 r. pilnie poszukiwane są osoby do Diakoni Wychowawczej.
 • 16 marca (poniedziałek), godz. 18:00 – Prezentacja książki członka Domowego Kościoła DOMINIKA BIAŁOBRZESKIEGO pt. Jak żyć po chrześcijańsku (Ostrołęka Miejska - Biblioteka Publiczna, ul. Głowackiego 42). Zapraszamy.
  Dominik Białobrzeski. Od 23 lat pracuje jako wychowawca w zakładzie poprawczym. Od czasów licealnych członek młodzieżowego Ruchu Światło Życie. Po ślubie wspólnie z żoną wstąpili do Domowego Kościoła – gałęzi rodzinnej tegoż Ruchu, gdzie podejmują szereg posług na rzecz małżeństw. Razem z małżonką zaangażowani w Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Łomżyńskiej.
  Podczas spotkania możliwość zakupu książek z dedykacją autora.
 • W drugą niedzielę kwietnia 12-IV przypada Niedziela Wielkanocna. W związku z tym nie będzie spotkania po Mszy św. z godzi 16.00 i posługi na tejże Mszy św. Informator dostarczymy w inny sposób. O posługę na Mszy św. rejonowej w miesiącu maju (10.05.2020 r.) prosimy krąg XIII (Agnieszka i Grzegorz Szymańscy). Przypominamy, że krąg, który posługuje na Mszy św. pomaga w przygotowaniu i sprzątnięciu sali, oraz przynosi ciasto.
 • Zapraszamy animatorów i pary pilotujące na krąg rejonowy, który odbędzie się 20 marca 2020 r. w Ostrołęce (salka domu parafialnego) ul. o godz: 18.00. O ciasto, przygotowanie i sprzątnięcie sali prosimy kręgi VI Mirosława i Władysław Trzaska, VIII Hanna i Andrzej Kraska i IX Ela i Marcin Wróblewscy.
 • W dniach 28.02 -1.03.2020 r. na Jasnej Górze odbył się Kongres Odpowiedzialnych RŚŻ. Hasło roku pracy 2020/2021 będzie brzmieć „Dojrzałość w Chrystusie”.
 • Przypominamy, że organizujemy wyjazd autokarowy na XXIII PIELGRZYMKĘ RODZIN DOMOWEGO KOŚCIOŁA DO SANKTUARIUM ŚW. JÓZEFA W KALISZU w dniu 16.05.2020 r. Koszt około 90 zł/osobę z gorącym posiłkiem. Zostało kilka miejsc!!! Zapisy Andrzej Paszczyk – tel. 600758651.
 • W dniu 27 marca 2020 r. nasz rejon Domowego Kościoła jest odpowiedzialny za przygotowanie i prowadzenie drogi krzyżowej w parafii Farnej w Ostrołęce o godz. 17:15. Zapraszamy.
 • Kochani w dniach 12-15 marca 2020 r. w parafii św. Franciszka z Asyżu w Ostrołęce odbędą się rekolekcje ewangelizacyjne, na które serdecznie zapraszamy wszystkich jako uczestników, ale także do posług.
  Program: 17:30 Msza św., świadectwo małżonków, Adoracja.
  Na zakończenie rekolekcji 15 marca odbędzie się Rejonowy Dzień Wspólnoty, na który też serdecznie wszystkich zapraszamy (przypominamy także, że jako członkowie wspólnoty – dni wspólnoty powinniśmy traktować obowiązkowo).
  Program Dnia Wspólnoty:
  13:30 – zawiązanie wspólnoty
  13:40 – konferencja
  14:30 – spotkanie w grupach
  15:30 – Namiot spotkania, przygotowanie do Eucharystii, Eucharystia
  17:00 – Agapa
 • W miesiącu marcu przypada Dzień Świętości Życia (25 marca). Nie zapomnijmy w tym dniu o podjęciu Duchowej Adopcji. Starajmy się w swoich parafiach w tym dniu inicjować nabożeństwa, na których wierni będą mogli podjąć Duchową Adopcję.
 • Kręgi, które jeszcze tego nie zrobiły prosimy o zebranie rocznej składki (jednej dniówki małżonków) i przekazanie do nas.
 • Czekamy na zaproszenie do odwiedzin w kręgach.
 • Solenizantom i jubilatom obchodzącym swe uroczystości w miesiącu marcu składamy życzenia, by w spotkaniu z tymi, którzy niosą krzyż byli św. Weroniką lub Szymonem z Cyreny.
Para Rejonowa: Beata i Andrzej Paszczyk