Wydarzenia
Karnawał - według „Encyklopedii Katolickiej” - od łacińskich słów „carne” - mięso i „vale” - żegnać lub „levare” - odrzucić - to okres trwający w zależności od epoki, kraju i regionu od Nowego Roku, Objawienia Pańskiego, św. Antoniego Pustelnika (17 stycznia) - we Włoszech - lub Ofiarowania Pańskiego (2 lutego) do wtorku przed Środą Popielcową.
W naszym kraju karnawał pojawił się za czasów szlachty sarmackiej, a staropolskie obchody określane były jako zapusty. Karnawał, zapusty, ostatki, kuse dni (czy dlatego, że krótkie, czy dlatego, że panowało przekonanie, iż diabeł, czyli kusy, towarzyszy każdej tańczącej parze)... Dlatego abp Stanisław Karnkowski w XVI wieku wprowadził czterdziestogodzinne nabożeństwo wynagradzające za grzechy i zbytki ostatków. Benedykt XIV wydał w 1748 r. encyklikę „Inter caetera”, w której zabraniał festynów i maskarad w piątki i dni świąteczne oraz przeciągania zabaw ostatkowych po północy. Kościół popiera te formy karnawału, które nie są sprzeczne z kulturą chrześcijańską. Bawmy się więc w ostatki i niech towarzyszą nam tańce, śpiewy i dobra muzyka. Podtrzymujmy nasze piękne tradycje, rozpalajmy ogniska, cieszmy się i śpiewajmy.
 • Serdecznie dziękujemy:
  • Wszystkim, którzy zaangażowali się w pomoc przy organizacji IX Wieczoru Skupienia,
  • Kasi i Sławkowi Kęsickim za pomoc materialną dla Rejonu (zakup pomocy do diakoni muzycznej).
 • Ponownie zachęcamy do rozpropagowania idei wieczystej Adoracji w Farze, która ruszy prawdopodobnie 02.06.2019 r. Liczymy, że każdy weźmie sobie do serca to wydarzenie i zmobilizuje przynajmniej jedną osobę do zapisania się.
 • Polecamy modlitwie nowopowstający (w lutym) krąg pilotowany przy Farze w Ostrołęce.
 • Poszukujemy chętnych do posługi jako diakonia wychowawcza na rekolekcjach Oaza I stopa w Hodszewie 17.07.2019 – 01.08.2019 r. Zachęcamy także pary, które mają formację by zapisywały się na te rekolekcje i posługiwały jako animatorzy kręgów.
 • Zapraszamy pary animatorskie i pilotujące na krąg rejonowy w dniu: 15.03.2019 r. do Myszyńca na godz. 18.00 Za zorganizowanie kręgu, ciasto i sprzątniecie odpowiedzialne są kręgi z Myszyńca. Dokładny adres podamy smsem.
 • Przypominamy o rekolekcjach organizowanych przez naszą diecezję:
  OAZA RODZIN I St. W HODYSZEWIE
  Serdecznie zapraszamy na Oazę Rodzin I st. w Hodyszewie (Ośrodek „Ojczyzna” przy Sanktuarium Matki Bożej Pojednania w Hodyszewie)
  Termin 17.07.- 01.08.2019 r.
  Moderator oazy: ks. Paweł Nocko
  Para prowadząca: Ewa i Dominik Białobrzescy
  Szczegóły i zapisy: Ewa i Dominik Białobrzescy, tel. 502371882;
  email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 • OR III st. w Płocku, 28.06 - 13.07.2019
  Serdecznie zapraszamy na Oazę Rodzin III st. w Płocku (Młodzieżowe Centrum Edukacyjno-Wychowawcze Studnia, ul. Górna 1A)
  Termin: 28.06.- 13.07.2019 r.
  Moderator oazy: ks. Łukasz Andrzejczyk
  Szczegóły i zapisy: Barbara i Dariusz Narolewscy: tel.602 445 491 po godz. 16, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 • Rekolekcje OR IIst. – Leśna Podlaska 16 – 31.07.2019 r.
  Moderator Ks. Marek Chojnowski
  Para prowadząca, zapisy i szczegóły Piotr i Ela Worosilak tel. 608287400.
 • W dniach 22-24.02.2019 r. odbędzie się 44. Kongregacja Odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie w Częstochowie. Hasło najbliższego roku formacyjnego: „Wolni i wyzwalający”. Zachęcamy do wzięcia udziału, lub śledzeniu relacji online.
 • Otrzymaliśmy informację o inicjatywie jednego dnia postu za biskupa. Wystarczy obrać sobie dowolny dzień postu o chlebie i wodzie (bez podawania który to dzień) oraz wysłać SMS z imieniem i nazwiskiem, oraz informacją, że podejmujemy się takiego postu do Pani Urszuli Wielczyk tel. 608047449.
 • Serdecznie zapraszamy wszystkich na Rejonowy Dzień Wspólnoty Ruchu Światło-Życie w dniu 10.03.2019 r., który odbędzie się w Farze w domu parafialnym (połączony z naszą Mszą świętą rejonową i spotkaniem).
 • Program:
  13.30 – zawiązanie wspólnoty
  14.00 – Konferencja
  14.30 – spotkanie w grupach
  15.30 – namiot spotkania w kościele
  15.45 – przygotowanie do Eucharystii
  16.00 – Eucharystia z Ludem
  17.00 – Agapa w domu parafialnym
  Zapewniamy kawę, herbatę i gorącą zupkę. Prosimy zabrać słodkiego koszyczka.
 • O oprawę Mszy św. w miesiącu marcu (10.03.2019 r.) prosimy krąg II (J. i K. Gąska). Przypominamy, że krąg, który ma oprawę Mszy św. pomaga w przygotowaniu i sprzątnięciu sali, oraz przynosi ciasto.
 • Iwona i Łukasz Szczepanek z kręgu w Chorzelach proszą o pomoc w zbiórce (ponad 17.000 zł) na zakup sprzętu do nauki chodzenia dla ich poważnie chorego syna. Datki można przekazywać w gotówce do pary rejonowej lub przez stronę: https://www.siepomaga.pl/gordian
 • Przypominamy o sumiennym przekazywaniu informacji. Nie może być tak, że zamieszczamy informacje w informatorze lub przekazujemy SMSem a ktoś po miesiącu twierdzi, że ta informacja do niego nie dotarła.
 • Prosimy o zebranie rocznej składki (jednej dniówki małżonków) i przekazanie do nas.
 • Solenizantom i jubilatom obchodzącym swe uroczystości w miesiącu lutym składamy życzenia, by w ich życiu ciągle panowała Boża radość.
Służący Rejonu: Beata i Andrzej Paszczyk